4
Udostępnień
Pinterest Google+

Rano czy wieczorem, może popołudniu? Czy to prawda, że nocą nikt nie przeczyta Twojego posta? Jak prowadzić fanpage, aby był popularny? Sprawdź!

Pamiętam, że jeszcze niedawno sama poszukiwałam odpowiedzi na te pytania w Internecie. Najczęstszą odpowiedzią była magiczna godzina:

Złota 11:00

coffee-cup-mug-cafe

Niby olśnienie. A potem zaczęłam pracować w social media. Dlaczego godzina 11:00 jest tak popularna? Cóż, jeżeli nasi odbiorcy to osoby pracujące, to zasadniczo właśnie wtedy już zdążyli zrobić najpilniejsze sprawy w pracy, zaparzyli kawę i mogą opieprzać się na Facebooku.

Dlaczego nie warto postować o 11:00?

Bo tak postują wszystkie pseudo „social media ninja” (nie cierpię tej nazwy!). Czyli o 11 większość walli przeżywa zatrzęsienie, z którego przeciętnemu człowiekowi trudno się otrząsnąć. Szansa pominięcia Cię o złotej godzinie jest dużo większa, aniżeli wtedy, gdy post opublikujesz chwilę wcześniej lub później.

Co mówią badania?

photo-1433840496881-cbd845929862

Że lepiej na Facebooku pisać wieczorami. Wtedy ruch jest większy, ludzie nie pracują i przeglądają sobie Facebooka. Czy jest to złota zasada? Również niekoniecznie. Owszem, statystyki pokazują jednoznacznie, że wieczory są lepsze pod względem klikalności, ale treść ma znaczenie. Jeżeli opublikujesz post, który będzie odnosił się do długiego artykułu, szansa na to, że ktoś go przeczyta, jest bardzo mała. Wieczorem wolimy krótkie, śmieszne treści, najchętniej obrazkowe. Artykuły wolimy czytać w pracy. Wieczorem oglądać filmy, YouTube lub zdjęcia. Zasięg więc może być spory, ale jeżeli zależy nam na promocji jakiejś dłuższej treści – może być trudniej się z nią przebić.

Najlepszy dzień?

calendar-771597_1280

Bezapelacyjnie weekendy. Najlepiej niedziela, bo w sobotę wiele osób wyjeżdża, spędza czas offline lub ma kaca. W niedzielę kac jest tym większy, stąd wzrasta szansa na hejty od zmęczonych życiem użytkowników. Niedzielami nietrudno o lepsze zasięgi, ale szansa shitstormu jest również nieporównywalnie większa. Godziny? Cały dzień jest w porządku, jednak pamiętaj, że ludzie wstają późno. Niedziela zaczyna się od 13, wcześniej normalni ludzie śpią/dogorywają w łóżkach.

Jak więc ustalić godzinę publikacji?

Wszystko, co powyżej opisałam, to ogólniki, o których przeczytasz na większości serwisów dotyczących social media. Jaka jest moja rada?

Zaprzyjaźnij się ze statystykami.

Nikt nie ma szansy lepiej poznać Twoich odbiorców, niż Ty i osoby z dostępem do Twojego konta. Zobacz, w jakim są wieku (Statystyki > Osoby). Dzieciaki i studenci dzienni wchodzą w innych godzinach na Facebooka, niż absolwenci i rodzice. Wejdź też w zakładkę Statystyki > Posty. Tam zobaczysz jak kształtuje się Twój zasięg w ciągu dnia. Strzelam, że ok. 22 jest całkiem wysoki, to normalne. Często zasięgi spadają w okolicach 15-17, jeżeli Twoi fani pracują, to są to godziny, kiedy wracają do domu.

Zakazana noc?

fb.com/MagdalenaReyman || Trzyoka
fb.com/MagdaReyman || Trzyoka

Twoje statystyki zapewne pokazują, że mniej więcej od 22 do 6 na Twoim fanpage’u dzieje się niewiele. Czy publikowanie w tych godzinach jest zatem zbrodnią? Cóż, Edge Rank Facebooka zawsze znajdzie sposób, abym odpowiedziała: niekoniecznie. Social media są zarządzane często przez pracowników biur, więc aktywność wielu fanpage’y jest realizowana w godzinach 8-16. Wieczorami ruch na Facebooku jest dużo mniejszy, co sprawia, że mamy mniejszą konkurencję. Nie bój się więc opublikować czegoś nawet po 22. Nie tylko dlatego, że zobaczą go osoby, które prowadzą nocne życie, ale też dlatego, że Edge Rank (algorytm Facebooka), może podbić Wasz post i ponownie pokazać go użytkownikom rano.

A teraz zapomnij o tym wszystkim

Edge Rank można opisywać godzinami, tak samo zalecenia dotyczące publikacji. Jeżeli nawet zrobisz wszystko prawidłowo, nie gwarantuję Ci, że Twoje posty będą miały satysfakcjonujące zasięgi. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że Edge Rank to matematyka, ale dla zwykłego użytkownika jest to loteria. Nie jesteś w stanie zawładnąć Edge Rankiem, jeżeli nie zadbasz o treść. Banał, prawda? Ale jeżeli opublikujesz treść, na którą użytkownicy zareagują – obroni się post opublikowany nawet wbrew wszystkim przykazaniom social media. Możesz też Edge Rank traktować jak boga, a ten potraktuje Cię plagą egipską i ciszą na fanpage’u.

Jeżeli masz pytania dotyczące Facebooka, pisz – chętnie Ci pomogę!

Sprawdź też inne posty z #SocialMediaWtorek

Jesteś ciekaw/a zdania swoich znajomych? Udostępnij ten artykuł!

Poprzedni artykuł

Apokalipsa, najazd klonów i mocarz - Wykopki Internetowe #5

Następny artykuł

Czy warto studiować prawo?

 • Bardzo zaciekawiła mnie ta 11… ja wstawiam wpisy przed 7 rano… wtedy faktycznie ludzie czytają coś w drodze do pracy, jadąc np. autobusem czy pociągiem. Dokładnie tak jak wspomniałaś mają wtedy dużo czasu a czytanie ich odpręża. Co do dnia to faktycznie weekend, a dokładniej niedziela, to jest ten dzień kiedy najwięcej ludzi zagląda na FB i moją stronę. Pewnie zmęczeni ciężkim weekendem szukają ukojenia w postaci artykułów 😉

  • Twoja 7 rano mnie zaciekawiła, chyba nikogo nie znam, kto tak wcześnie wrzuca treści 🙂 Ale to ciekawe spostrzeżenie. Ja bym w takim razie wprowadziła wrzucanie treści właśnie po 22, nawet po północy, aby zostały podbite ponownie rano 🙂

 • O matyldo dziękuję, ci za te ostatnie słowa bo jak jeszcze zacznę się przejmować godzinami postów to już w ogóle się pochlastam :D. Ja niestety jestem wieczorna, a w sumie wrzucam posty wtedy kiedy mi to wpadnie i bywa różnie z odbiorem.

  • Baaaardzo polecam planowanie postów na facebooku, oszczedza czas, a i zawsze pójdzie o zaplanowanej godzinie, nawet kiedy jesteśmy kilometr od komputera 🙂

 • Jestem spontaniczna i dlatego wyniki są żanuła:)

 • Ja np najwiecej czytam przy sniadaniu. Nie mam dzieci, maz wychodzi wczesniej i mam dobre pol godziny na lekture. Wiec ta 7 rano nie jest glupia. Co do pisania to na razie eksperymentuje (dopiero od kilku tygodni mam bloga) i poki co godzina 23 okazala sie prawdziwa porazka. Natomiast najlepiej funkcjonowala 21. Natomiast na fanpage mojej dzialalnosci rekodzielniczej najgorsze przetestowane godziny do 12. Ludzie chyba ida na obiad i maja w nosie fcbk. Najlepiej dziala 9 -10 rano – tak jak mowisz, jak sie w pracy obrobimy z najpilniejszymi sprawami to zagladamy na fcbk. Ciekawy tekst, dzieki za info. Swira mozna dostac z tymi godzinami. Chyba sie wyluzuje 🙂

  • Wyluzuj, nie ma co się spinać 🙂 Warto obserwować swoją społeczność i do niej się dopasować. Przede wszystkim ważna jest treść, godziny mogą jej pomóc się wybić 🙂

 • Agata Cieślak

  Cześć. Wiem, że to trochę nie na temat, ale nie wiem gdzie szukać pomocy. Prowadzę fanpage i do tej pory dość aktywnie korzystałam z opcji obserwowania konkurencyjnych stron (Statystyki -> Podsumowanie -> Strony do obserwowania). Jednak od jakiegoś czasu, gdy próbuję dodać nowe strony, ta funkcja nie działa – sprawdzałam na dwóch różnych kontach, tak jak i na różnych przeglądarkach. Wiesz może, jaka jest tego przyczyna?

  • A możesz obserwować jako strona, ale nie z poziomu z statystyk, ale normalnie wchodząc na konkretny fanpage?

   • Agata Cieślak

    Mogę, ale dopiero po zalajkowaniu danego fanpage’a. :/ Dzięki za pomoc!

    • Po zalajkowaniu jako strona czy jako osoba? FB robi teraz sporo aktualizacji więc trudno za nim nadążyć 😉

     • Agata Cieślak

      Po zalajkowaniu jako strona. Zalajkowanie jako osoba nic nie pomogło. No właśnie to całkiem świeża sprawa jest. Trudno, jakoś będę musiała sobie z tym poradzić 😉