3
Udostępnień
Pinterest Google+

Każdy chociaż raz w życiu próbował włamać się na czyjeś WiFi. Jednak „co wolno wojewodzie”, to nie Twojemu sąsiadowi. Sprawdź, kto kradnie Twoje WiFi.

Pewnego dnia pójdę przez Was do więzienia z powodu tych wszystkich zwierzeń. Ludzie uwielbiają kraść WiFi. Obecnie większość ma pakiet internetu w telefonie, więc kradną może nieco rzadziej. Jednak nie ma co się łudzić, wielu z nas dzieli się swoim łączem ze swoim sąsiadem. Niekoniecznie świadomie.

Zacznijmy od tego, że zazwyczaj wystarczy zadbać o dobre, silne hasło. Jeżeli nie jesteś wyjątkiem od reguły, to Twoje hasło to kombinacja imienia kota, psa czy własnych urodzin. Wychłostam Cię za to przy okazji innego wpisu, gdzie zmuszę Cię do zmiany hasła na jakieś porządne. Tymczasem spróbujmy wyśledzić tę gnidę, która nie pozwala Ci spokojnie oglądać filmów na YouTube.

Ściągnij Who’s on my WiFi

Screen przedstawiający stronę Who is on my WiFi

Dobrze wiesz, co tam trzeba zrobić, ale i tak Ci napiszę – wybierasz między Windowsem a OS X, klikasz download i instalujesz program. Żadna magia.

Włącz skanowanie

Wyniki skanowania z listą urządzeń podłączonych pod wifi

Po instalacji wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć Scan Now, a następnie zobaczysz listę urządzeń, które korzystają z Twojego WiFi. Jak widać, do mojego łącza podłączonych jest 5 urządzeń. W Preference możesz zaznaczyć, aby program działał w tle i co jakiś czas sam skanował Twoje łącze i powiadamiał Cię o nowych urządzeniach.

No i co? Banał, nie?

Aplikacje możesz też ściągnąć na telefon z Androidem lub iOS i przeprowadzić dokładnie to samo śledztwo, co na komputerze.

Widok aplikacji Who is on my WiFi do pobrania w App Store

WiFi Guard

Okno programu WiFi Guard

Alternatywą dla Who’s on your WiFi, jest program WiFi Guard, który również działa na Windowsie oraz OS X.

Zanim pobijesz złodzieja

Smutny człowiek, napis "Mój sąsiad ustawił hasło do swojego WiFi"

Po pierwsze, nie bij go. Nie wolno bić ludzi.

Po drugie, popatrz w lustro i odpowiedz sobie na jedno bardzo, ale to bardzo ważne pytanie:

Jakie jest Twoje hasło do WiFi?

Freelove? LubiePlacki69? TwojaStara2015?*

Jeżeli Twoje hasła nie są jakoś specjalnie różne od powyższych, napisz mi o tym w komentarzu. Wtedy Hakierka przygotuje poradnik, który pomoże Ci stworzyć hasła, które nie będą może nie do złamania (bo hasła niemożliwe do złamania nie istnieją), ale będą dużo lepiej zabezpieczać Twój Internet, konto bankowe i inne dane, z którymi nie chcesz się dzielić. A wiem, że po raz pierwszy myśli się o bezpieczeństwie w sieci wtedy, gdy Twoje dane wpadną w niepowołane ręce. Np. w momencie kradzieży telefonu lub laptopa. Nagle przeklinasz się za wszystkie zapamiętane w pamięci przeglądarki hasła, dzięki którym złodziej może wykorzystać Twoją tożsamość.

P.S. Tak, mówię z autopsji. W Grecji miałyśmy bliskie spotkanie z kieszonkowcem, z którego on wyszedł bogatszy o nowego Nexusa.

 

*są to autentyczne hasła do WiFi moich znajomych

Jesteś ciekaw/a zdania swoich znajomych? Udostępnij ten artykuł!

Poprzedni artykuł

Postanawiam nie klnąć - Wykopki Internetowe #26

Następny artykuł

Cycki, których nie zobaczysz na Facebooku

 • Luke

  Ja poproszę o zabezpieczeniu komputera albo jakieś linki, bo chyba słaby jestem w googlowaniu. A najlepiej co robić po hacku/włamaniu na konto np. mailowe. Post o hasłach też się bardzo przyda, chociaż coś tam czytałem. Trudne hasła, do różnych kont inne, ale jak do cholery je zapamietać jak ma się 10+ kont na różnych portalach.

  • Jest na to kilka sposobów, opiszę je 🙂 A procedury po włamaniu na konto/kradzieży urządzenia też w sumie są przydatne, także zabieram się do pisania 🙂

 • ja nawet na laptopie korzystam z mojego pakietu na telefonie, bo mam tam nieograniczony internet, i to LTE, ale mam wifi widoczne tylko dla dodanych do listy osób (czyli dla mnie i dla mojej siostry), i po problemie 😛

  • a w jakiej sieci masz nieograniczony? ja mam 5gb i jest całkiem spoko na moje potrzeby poza domem, szczególnie, że MUSZĘ być w sieci codziennie od 17 do 22.

   • mam w playu, ale to jest pakiet za 2 dyszki miesięcznie – dla mnie bardzo spoko, bo i tak doładowuję konto co miesiąc za 60 zł (taka umowa) i nie mam na co wydać tego hajsu, a domowy internet, który zresztą tez mamy w playu (a płacimy 50 zł miesięcznie, cholera!) ssie mocno.

 • Ilo Skarbowska

  Nie wiedziałam, że lubię placki jest tak popularne.. 🙂

  • znasz kogoś z takim hasłem? 😉

 • nigdy bym nie zgadła żadnego hasła 😉 kiepska w tym jestem. ale jak widzę niezabezpieczoną sieć to bez skrupułów korzystam i nie uważam tego za kradzież (a może powinnam?)

  • Haseł się nie zgaduje (choć czasem ktoś bliski może zgadnąć 😉 ), hasła się łamie i im krótsze i prostsze hasło, tym szybciej program poradzi sobie z dopasowaniem takiego hasła. Wifi bez hasła aż się prosi o podłączenie 😉 Choć tego zdania pewnie nie podzielają właściciele restauracji 😉

   • hahaha nie przyszło mi do głowy łamanie. cały czas myślałam, że chodzi o sytuację, kiedy ktoś je sobie zgadnie 😉 no cóż chyba jestem bardziej uczciwa, niż przypuszczałam.

 • Oooo, ciekawe programy. Ja taki laik, ze mogliby mi sie wlamac wszyscy sasiedzi, moze wtedy bym sie zorientowala. Na szczescie czuwa Maż 😉

 • Ciekawa aplikacja ale to samo można sprawdzić logując się do panelu administracyjnego router.Prawie każde urządzenie udostępnia system logów.

 • ABC2143658709 – Dobre hasło czy niedobre?