Był przyjemny, wiosenny wieczór, kiedy dwunastoletnia Hakierka w spazmach i bólach wykluła swojego pierwszego bloga. Kurs html był zbędny.

W czasach blogów na tenbit.pl oraz wszechobecnej myszki Diddl (która gdzieś na krańcach internetu jeszcze żyje: zobacz), bardzo łatwo nauczyłam się języka HTML. Metodą prób i błędów – kopiowałam inne szablony i edytowałam po kolei każdą ich część. Nie wiedziałam, czym są piksele, ale wiedziałam, że jak jest ich więcej po “width” to coś jest szersze, a po “height” wyższe. Piękne czasy brzydkich stron internetowych.

Lubisz Internety, ale niekoniecznie jesteś programistycznym, internetowym freakiem? Słusznie, nie każdy człowiek musi być programistą. Ale już prawie każdy, prędzej czy później, potrzebuje strony internetowej. Niezależnie, czy zajmujesz się blogowaniem, prowadzisz własny biznes, wykładasz na uczelni lub towar w magazynie. Większość z nas oferuje coś światu – produkt, wiedzę, usługę czy samego siebie. Człowiek, którego nie ma w Internecie – nie istnieje.

Masz teraz dwa wyjścia. Możesz kupić szablon (albo znaleźć darmowy). Jeżeli nie masz za grosz wiedzy koderskiej, to po ściągnięciu/zakupie – będziesz na skraju załamania nerwowego. Ot, hajsy poszły, a Ty nie wiesz co z tym ciulstwem zrobić. Możesz zlecić wykonanie strony, ale nawet wtedy warto wiedzieć jak tekst pogrubić, pochylić i jakkolwiek formatować (programista nie jest babcią klozetową, za takie byle pierdoły policzy Ci za godzinę i nic w tym dziwnego!).

Albo zrób to sam/a!

Jeżeli nawet nie zostaniesz mega hakierem/hakierkom, to przynajmniej zdobędziesz solidne podstawy do zrozumienia wszechinternetów. Pokażę Ci kilka przydatnych miejsc, dzięki którym zrobisz swoją pierwszą stronę www.

Czego potrzebujesz:

Języka angielskiego albo niezawodnego wujka Google – programowanie i język angielski to nieodłączna para. Uczysz się angielskiego programując i programujesz ucząc się angielskiego. Niezależnie od języka programowania, angielski przyjdzie Ci z pomocą w jego zrozumieniu.

Czasu – zależnie od Twoich potrzeb. Chcesz zrobić prosty landing page, stronę responsywną czy po prostu edytować posty czy szablon na swoim blogu? Niezależnie od celu, poświęcisz na to kilka godzin zabawy z kodem, którego nauka daje dużo przyjemności, gdyż na bieżąco możesz podglądać efekty swojej pracy.

Chęci – z tym jest najgorzej. Wielu twierdzi, że programiści przeceniają swoje usługi, najchętniej chcieliby za stronę zapłacić zużytymi chusteczkami i garścią żwiru. Kozaczenie kończy się, kiedy ktoś zaproponuje im, aby zrobili to sami.

Dlaczego HTML+CSS, a nie tylko HTML?

Bo żyjemy w erze estetycznych stron (ja przynajmniej chcę w takiej żyć). HTMLem tworzymy treści, ale wygląd nadajemy im dzięki kaskadowym arkuszom stylów, zwanymi CSS.

HTML i CSS przydają się w najmniej spodziewanych sytuacjach, niezależnie od rodzaju pracy. Zawsze zapunktujesz u pracodawcy wpisując tę wiedzę w CV, załapiesz też punkty u rodziny czy zaoszczędzisz trochę grosza, gdy zamiast wzywać programistę – zrobisz coś samodzielnie.

Jak zacząć?

Codecademy

Codecademy – To darmowy i świetny kurs dla zupełnie zielonych. 7 godzin kursu dla początkujących, gdzie uda Ci się zrobić prostą, ale efektowną stronę www. Poznasz najważniejsze znaczniki, które pomogą Ci wstawić zdjęcie, link czy sformatować tekst. Dzięki CSSowi szybko nauczysz się nadawać html’owi estetyczny wygląd. Nie kończ potem swojej przygody z Codecademy – kursy stamtąd wciągną Cię w swoje sidła i uzależnisz się od zdobywania kolejnych, koderskich odznak.

Girl Develop It

Girl Develop It – amerykańska organizacja, na ich stronie znajdziesz kilka przydatnych kursów, oczywiście darmowych. Znajdziesz tam zupełnie podstawowe wprowadzenie do HTML+CSS, jak i materiały dla średniozaawansowanych.

Sprawdź też darmowe źródła na Dash oraz Free Code Camp.

YouTube

Mirosław Zelent – niezastąpiony mistrz Yoda polskiego programowania. Z dużą pasją i wiedzą uczy na YouTube wielu języków programowania, a dla HTMLa i CSSa stworzył w sumie pięć świetnych, merytorycznych filmów. Za darmo! Mirosław odsyła wszystkich swoich widzów do nauki języka C++, ale moim zdaniem, w przypadku HTML i CSS nie musisz robić sobie takiego wprowadzenia. Ale możesz!

Jeżeli obawiasz się, że bez wsparcia mentorów nie dasz sobie rady, możesz skorzystać z darmowych warsztatów, jakie organizują m.in. Geek Girls Carrots – co jakiś czas w całej Polsce ta społeczność, której jestem dumną częścią, organizuje warsztaty z programowania, WordPressa, Google AdWordsa i wielu innych. Darmo i w niesamowitej atmosferze zdobędziesz nie tylko umiejętności, ale i pewność siebie – niezbędną w tej branży.

Nastoletnia Hakierka oddałaby swoją cnotę i nerkę za możliwości, które dziś są dostępne są na wyciągnięcie ręki. Pewnie chętniej uczyłaby się matematyki i dużo szybciej szprechała po angielsku. Dlatego podrzuć ten artykuł dzieciakom, ich rodzicom czy rodzeństwu.

 

Tagged in:

, ,