Z poważaniem, pozdrowieniami czy szacunkiem? Dowiedz się, jak zakończyć mail. Wystarczy tylko pożegnać się i możesz wysyłać. Ale co napisać?!

Zobacz jak mail się zaczyna i dopasuj do tego końcówkę.

1. Z poważaniem

Okropne. Możesz to dodać, jeżeli mail zaczyna się od “Szanowni Państwo”, ale poważanie jest okropne. Kojarzy się z “mam Cię w GŁĘBOKIM poważaniu”. Niewiele wspólnego ma to z szacunkiem. Ani z byciem żywym człowiekiem. Bez kołka głęboko w jelicie grubym.

2. Z wyrazami szacunku

Jak wyżej, też strasznie. Ale czasem trzeba. Nie wiem, która forma jest gorsza. Stawiam jednak na poważanie.

3. Pozdrawiam

A jeszcze lepiej – z pozdrowieniami! Urocza forma, choć nudna, dlatego lepiej:

4. Życzę słonecznego weekendu!

Albo przyjemnego wieczoru. Spokojnej nocy. Produktywnego dnia. Przyjemnych wakacji. Szczęśliwych świąt.

To personalizuje nasz kontakt. Takiej komunikacji nauczyłam się z… mailowania ze sprzedawcami na eBay. Każdy mail jest kreatywnie zakończony jakimś miłym życzeniem. Mimo, że jest to typowo zwrot grzecznościowy i mało kogo obchodzi, czy u Ciebie świeci słońce czy leje deszcz, to taki mail mi zawsze poprawia humor. Dlatego:

5. Przed pożegnaniem – zagadaj

Zapytaj o pogodę!

Czy we Wrocławiu też tak deszczowo?

Przesyłam słońce!

Pozdrawiam ze słonecznej stolicy!

Tak, tak wyglądają maile biznesowe coraz częściej i bardzo mnie ta deformalizacja cieszy. Zmniejsza dystans, umacnia relacje, niesie same plusy. Pracownicy akademiccy wciąż są do tego nieprzekonani, ale poza nimi taka komunikacja jest coraz częstsza.

Owszem, trochę sporo w takiej komunikacji tęczy, pluszu i szczęścia. Ale w naszej szarej rzeczywistości zazwyczaj jest najwięcej smutku i maruderstwa. Anglicy mogą być zgorzkniali, ale odkryli moc zwrotów grzecznościowych. Nie oczekują spowiedzi na pytanie “How was your day?”, więc nie próbuj nawet mówić, że Twój dzień był do dupy. Twój dzień był “fine! Thanks!”. Ludzie się uśmiechają. Świat jest lepszy.

To już ostatni wtorek ze #sprawnymail. Już wiesz jak napisać e-mail?

Rozpoczynam cykl wtorku z Facebookiem – szykujcie się na kopalnię porad!

Zobacz wszystkie odcinki!

A jak Ty zazwyczaj żegnasz się w mailach?

Tagged in:

,