Czy telefon w samolocie spowoduje wypadek? Przed Tobą urban legends w pięciu odsłonach.

Żyjemy w szeroko rozumianej przyszłości. Obecną technologię z trudem rozróżniamy od science fiction, a wiele rozwiązań rodem z powieści fantastycznych – wdrożyły się już do rzeczywistości. Mimo, że jestem typową geek girl, sama często gubię w miejskich legendach. Co się jednak dzieje, gdy ludzie nieinteresujący się nowymi technologia, przyjmują brednie z dobrodziejstwem inwentarza?

Telefoniczne urban legends:

1. Wyższa rozdzielczość = lepszy telefon

Póki co, nie ma to znaczenia jaką rozdzielczość ma Twój smartfon. Twoje oko stwierdzi, że obraz jest fajny i ostry jak żyleta, niezależnie czy jest parę pikseli w jedną lub drugą stronę. Telefony obecnie mają tak wysokie rozdzielczości ekranu, że na tak małej powierzchni nie widzimy różnicy.

Ale! Rozdzielczość dopiero będzie mieć znaczenie! Wdrażane powoli aplikacje VRowe, które możemy testować za pomocą np. googlowskich Cardboardów czy Oculusów, będą od producentów komórek na nowo wymagać coraz to lepszych rozwiązań technologicznych. Oglądając film na YouTube na smartfonie będziemy usatysfakcjonowani z rozdzielczości 2560 x 1440, ale już oglądając miasto na Cardboardzie w 360o – będziemy potrzebować czegoś lepszego!

Hakierka w Samsung Oculusie

Hakierka testuje Samsung Oculusa

2. Im więcej megapikseli tym lepszy aparat

Winni za tę miejską legendę są ponownie producenci telefonów, sprytnie wykorzystując ten fakt do zwiększenia sprzedaży. Tymczasem jakość zdjęcia zależy od innych podzespołów w aparacie, jak chociażby ilość absorbowanego światła przez sensor aparatu. Fotograf ze mnie żaden, ale mając przy boku Trzyoką – wiem, że pełnowymiarowe lustrzanki cyfrowe potrafią mieć mniej megapikseli, niż niektóre smartfony.

3. Telefon w samolocie zakłóca działanie urządzeń na pokładzie

Załoga samolotów pasażerskich wciąż prosi pasażerów o wyłączanie urządzeń elektronicznych. Powodem nie są jednak potencjalne zakłócenia, gdyż samolot to potężna maszyna, której nie mogą zagrażać zwykłe laptopy. NASA nie wykazała, aby urządzenia wzajemnie na siebie oddziaływały. Ten komunikat gwarantuje jednak załodze, że podczas turbulencji deszcz laptopów i telefonów nie rozbije pasażerom głów.

4. Wybuchowa stacja benzynowa

Coraz rzadziej widzę ostrzeżenia przed używaniem telefonów na stacjach benzynowych – na szczęście ten mit już odchodzi do lamusa. Telefon nie jest w stanie doprowadzić do zapłonu paliwa, możemy bez obaw dzwonić do znajomych o 12 w nocy z pytaniem „to jaką wódkę kupić?”.

Podsumowując – telefon jest w porządku. Ale! Czy wiesz, że do wybuchu może doprowadzić Twoja nylonowa kurtka?

5. Nokia 3310 jest niezniszczalna

Chociaż istnieje prawdopodobieństwo, że powyższy film to fake i illuminati.

 

Fot. trzyoka.tumblr.com || fb.com/magdalenareyman