Jeżeli Twoja strona ma do 200 fanów – wszystko jest w porządku. Możesz kliknąć “edytuj” przy nazwie i po sprawie. Jeżeli jednak posiadasz więcej fanów – sprawa wygląda nieco trudniej. Ale nie jest beznadziejna!

Na początku wyjaśnię, dlaczego nie warto złościć się, że Zuckerberg ograniczył możliwość zmieniania nazwy strony. Ludzie z przyjemnością wylewają na Facebooka tony hejtu, ale tam nic nie dzieje się bez sensownej przyczyny. Wiesz czym jest:

Fabryka Fanów?

To strony na Facebooku powstające w ramach jakiegoś wydarzenia, okazji czy po prostu ustanawiające opis strony na taki, z jakim większości szarej gawiedzi trudno się nie zgodzić. Dlatego klikają “Lubię to” bez żadnego zastanowienia. W ten sposób działały fanpage’e, które kiedyś na pewno Ci przemknęły na wallu:

Milion lajków dla Karola Wojtyły

lub

Zbieramy lajki dla chorego Kubusia

Strony te są lajkowane pod wpływem chwili wielu wiedzionych adrenaliną fejsbukowiczów. A ich administratorzy mogą przecież sprzedać potem taki zalajkowany fanpage firmie, która będzie chciała startować ze sporym zastępem fanów. Takie fabryki fanów możesz potem kupić na Allegro. I zmienić nazwę.

Aby jednak świat nie był taki prosty – złośliwy Zuckerberg sprawił, że po zdobyciu 200 lajków musisz zacząć kombinować. Przede wszystkim musisz Facebookowi udowodnić, że Twoje intencje są czyste, a portfel gruby. Ja zamieniałam się z Publicznej Pralni w Amandę Waliszewską.

Jak zmienić nazwę fanpage’a?

1. Wykup reklamę

fb

Możesz promować stronę lub konkretny post, wystarczy kilka złotych. Reklamy na Facebooku są bardzo intuicyjne, ale jeżeli potrzebujesz pomocy – daj znać, pomogę Ci ją zoptymalizować albo opiszę to w kolejnym #WtorekZFacebookiem.

Wykupując reklamę dajesz sygnał dla Facebooka, że jesteś opłacalnym użytkownikiem. Dzięki temu pojawia Ci się dostęp do kontaktu z Facebookiem (nie, nie zadzwonisz do Zuckerberga, ale zobaczysz to, co na screenie poniżej).

2. Opcja “Contact us”

fb1

Wejdź na stronę: facebook.com/business/resources

Pojawiła Ci się opcja Contact us. Kliknij w Email Send us an email message.

3. Określ zapytanie

fb2

Zaznacz, że Twoje pytanie dotyczy Moja strona oraz wybierz jedną z następujących opcji: Zmiana nazwy strony.

Automatycznie przeniesiesz się dalej.

4. Wskaż nową nazwę

fb3✓ Zaznacz wszystkie możliwe ☑ w formularzu.

✓ Wybierz stronę, której nazwę chcesz zmienić.

✓ Wybierz z listy, co obecnie przedstawia Twoja strona.

✓ Zaznacz, że nadal chcesz zmienić nazwę strony po zapoznaniu się z warunkami “Things to keep in mind”. Przeczytaj te informacje, są tam wskazane sytuacje, kiedy nazwa strony nie może być zmieniona.

✓ Wpisz nową nazwę strony.

✓ Wybierz z listy powód zmiany.

✓ Zaznacz ostatnie dwa ☑ i kliknij Wyślij.

5. Co, jeżeli Facebook nam odmówi?

fb5

Otrzymałam odpowiedź odmowną, gdyż Publiczna Pralnia to nazwa dużo inna, niż moje imię i nazwisko. Stąd napisałam odwołanie do Elisy, która wysłała mi tę wiadomość. Musisz wytłumaczyć Facebookowi powody swojej zmiany, wskazać powiązanie z fanpagem, zaktualizować wszystkie opisy.

Elisa, lub ktokolwiek inny, poprosi Cię o zakomunikowanie fanom nadchodzącej zmiany. Opublikowałam więc poniższego posta i wysłałam link do niego Elisie.

fb4

6. Czekasz 14 dni

Przez 14 dni nie masz kontaktu z obsługą Facebooka i po prostu pewnego dnia budzisz się z nową nazwą.

Więcej informacji na temat Facebooka znajdziesz pod tagiem: #SocialMediaWtorek

Udało Ci się zmienić nazwę? Daj znać, również gdy napotkasz po drodze problemy! Jeżeli poradnik się przydał – podziel się tekstem dalej!

Masz inny problem z Facebookiem? Napisz na hakierka@outlook.com