Wykopki Internetowe to seria dedykowana na depresyjny #Poniedziałeczek. Miniony tydzień podsumowany w sam raz na smutny dzień w korpo lub ciężki powrót do rzeczywistości z weekendu.

Tymczasem czas na odcinek specjalny, polityczno-ludzki, bo nie potrafię dłużej być cicho.

Wydarzenia z ostatnich tygodni

uchodzca

Nagłówki gazet straszą nas falą, uwaga, imigrantów! Czyżby to nasi rodacy w końcu wrócili ze zmywaków na wyspach, mycia okien za oceanem czy budowy na fiordach? Ależ skąd! Po prostu błędnie nazywamy uchodźców z krajów, gdzie od kilku lat trwa wojna domowa.

News tygodnia

Massimo Sestini

Massimo Sestini

Newsem jest to, że pomimo polskiej, tradycyjnej ksenofobii i rasizmu, są kraje otwarte na krzywdę drugiego człowieka. W Islandii władze powiedziały, że przyjmą 50 uchodźców. Tymczasem kilka tysięcy rodzin zadeklarowało, że przyjmie 12 tysięcy ludzi w swoich domach.

“To nasi przyszli małżonkowie, najlepsi przyjaciele, perkusiści w zespołach naszych dzieci, miss Islandii w 2022, robotnik który wykańcza naszą łazienkę, kucharka w stołówce, strażak i prezenter telewizyjny” -Bryndis Bjorgvinsdottir, inicjatorka wydarzenia na Facebooku.

Fanpage tygodnia

track

Polacy, których cieszy widok martwych imigrantów – wrzucam jedno ze zdjęć, bo fanpage już zamknięty. Nie ostatni, oby. Fanapge skupiał się na publikowaniu rasistowskich komentarzy i ich autorów.

Wytłumaczenie

Aylan Kurdi, lat 3, autor: Rafat Alkhateeb

Aylan Kurdi, lat 3, autor: Rafat Alkhateeb

Hakierka nie jest miejscem politycznym. Tak samo jak polityczne nie jest czyjeś życie.

Nikt nie ma prawa skazywać ludzi na śmierć ze względu na geografię jego urodzenia. Narzekamy od lat na Polskę, która dla wielu ludzi byłaby rajem. Kilkadziesiąt lat temu to nas wspierały inne kraje, mimo, że narażało je to na działania zbrojne oraz wojnę. Ostatnio bardzo gorąco wspominaliśmy Powstanie Warszawskie, dumni z naszych pradziadów i prababć. Wszyscy powstańcy byliby martwi, a nas by nie było, gdyby inne kraje im nie pomagały. Dzięki zrzucaniu paczek z żywnością, lekami i amunicją – tamci ludzi mogli przetrwać. Bo kilkadziesiąt lat temu Polska też nie była miejscem, gdzie warto było się urodzić. Twoja babcia i Twój dziadek nie mieli szansy odwdzięczyć się ludziom za przypadkową i bezinteresowną pomoc. Teraz my mamy szansę.

Nie chcę słuchać, że to nie wina Polski ani Unii Europejskiej, że gdzieś na świecie jest wojna. Możemy winić za to politykę innych, odległych państw. Ale mówienie, że to teraz kłopot tych państw, jest barbarzyństwem. Nie ma czasu szukać winnych.Syria to jest nasza sprawa. Czas pomagać.

Przypominam, że w oczach wielu ludzi Polska to kraj alkoholików, złodziei i nierobów. Polscy, medialni katolicy są radykałami o poglądach bliższych nazistom, niż pacyfistycznym naukom Chrystusa. Nie wspomnę już o znanych patologiach seksualnych w polskim Kościele.

Dobrze wiesz, że nie każdy Polak to alkoholik, pedofil, złodziej i rasista. Tysiące uchodźców to ludzie tacy, jak my. Wyrzuceni na brzeg morza w salwach śmiechu naszej bezduszności.

Jedyną kwestią wartą dyskusji wśród władz europejskich nie jest to “czy przyjmować”, ale “ile”. Są kraje, które wychowały wiele pokoleń imigrantów i uchodźców, jak np. Niemcy. W Polsce nie jestem pewna, czy jesteśmy w stanie uchodźcom zapewnić przyzwoite warunki, uchronić ludzi od getta, zapewnić edukację i tłumaczy. Pomijam już brak “polskiej gościnności”, raczej wskazuję brak infrastruktury. Dlatego ta ilość powinna być dostosowana do możliwości każdego kraju, aby nie pozostawić uchodźców samym sobie, zmęczonych, zdesperowanych i bez perspektyw.

Podpisz się pod listem otwartym ws. uchodźców w Polsce.

Możesz udostępnić ten wpis, aby Twoi znajomi przemyśleli raz jeszcze definicję człowieczeństwa.

Tagged in:

, , ,