Pół roku minęło, a Wy tu ciągle jesteście!

Nabijacie mi co miesiąc kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń. Przychodzicie tutaj, klikacie, udostępniacie i komentujecie. A co ja o Was wiem? No tylko tyle, że jesteście fajni i większość z Was uważa, że ja też jestem spoko. Chyba, że akurat Ty mnie nie cierpisz i czytasz Hakierkę tylko w akcie masochistycznego terroru. Jakby nie było, jesteś tu!

Tymczasem podsumowałam to, co na Hakierce w tym roku podobało się Wam najbardziej.

Jeżeli jesteś tu pierwszy raz, to ta ściąga pomoże Ci podjąć decyzję, czy warto tu zostać na dłużej. Warto?

1. Czy warto studiować prawo?

Saul Goodman z serialu Better Call Saul

MarcelaFreire

Najczęściej udostępniany tekst tego roku. Doczekał się nawet odpowiedzi na innych blogach, gdzie autorzy zgadzali się z nim lub zupełnie negowali. Cóż, koło tego tekstu faktycznie trudno jest przejść obojętnie, szczególnie jeżeli miało się do czynienia z prawem. Romans z prawem nie jest taki trudny. Według raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co roku na studia prawnicze wybierają się tłumy maturzystów. Tylko w 2015 roku kandydatów na studia prawnicze było 20 418, był to drugi kierunek pod względem popularności. Tylko Informatyka skusiła więcej dzieciaków.

Bożenko. Ponad 20 tysięcy zmarnowanych istnień.

2. Jak zabijamy psy?

Plaża ze szlabanem, na którym jest zawieszony przekreślony symbol psa

fot. Reyman

Kolejny tekst będący efektem życiowej frustracji. A wiem, że nic tak Was do mnie nie zbliża, jak łączący nas wspólny wkurw. Tutaj wkurwiam się na podwójne standardy. Za szkody zrobione przez dziecko pozwala się zapłacić. Za domniemane szkody psa już nie. A ja chcę, aby i mój psiak hipstersko wypił ze mną sojową kawę i odpalił fejsa na darmowym wi-fi.

Co ciekawe, dostałam kilka maili od organizacji i firm, które chciały podzielić się tym tekstem, ale bały się reakcji fanów… rodziców. Czy są na sali rodzice? Ten tekst Was obraża?

3. Jak wychować głupie dziecko?

Dziewczynka ubrana na różowo wśród jedynie różowych ubranek i zabawek.

JeongMee Yoon – The Pink & Blue Project

To jeden z pierwszych postów na Hakierce, który wywołał  masę zamieszania. Zgadzaliście się lub pukaliście w głowę. Spiderman dostawał od niego raka, kto inny stwierdzał, że to skondensowana prawda. Jakby nie było, warto przemyśleć czy wychowasz dziecko na mądrego człowieka, czy wychowasz go tak, jak podpowiada Ci kolor etykiety w sklepie.

4. Czy jesteś upośledzonym geniuszem?

Po tym tekście część z Was, pomimo różnych diagnoz, zainteresowała się programowaniem! Jesteście niesamowici! Przypadł do gustu również Fundacji Anny Dymnej, która chce nowe technologie wykorzystać m.in. w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

5.  Jak objechać Bałkany za 400zł?

Ognisko nocą na plaży

fot. Reyman

Udowodniłam, że da się i dałam Wam konkretny przepis na tanie wakacje życia. Polecam wciąż i mam nadzieję, że uda mi się taki wyjazd powtórzyć.  Teraz chcę w końcu dotrzeć do Afryki. Kto chętny na podróż?

(Pytam poważnie!)

6. Kto jest za stary na tatuaże?

Odbicie Hakierki i dwóch monitorów lustrze

Fot. Reyman

Tekst, w którym wcale nie nie chodzi o tatuaże, a o wszystkie ograniczenia, które sobie narzucamy. Sami. I które narzucają nam inni. Tatuaże stały się dzięki Wam synonimem setki różnych wykluczeń. Wymienicie kolejne?

7. Jak zmienić nazwę fanpage’a, gdy masz ponad 200 fanów?

Grafika przedstawiająca smartfona na kolejce górskiej

drawetc.com

Kochana Hakierka krok po kroku Ci wszystko wyjaśni. Zmieniaj, ale pamiętaj o łapówce dla Zuckerberga. Dziecko mu się urodziło, więc rzuć coś chłopakowi!

8. Jak Facebook rujnuje Twoje życie?

Mural z człowiekiem, który ma klapki na oczach z logo Facebook i cieszy się z kciuków w górę.

Mister Thoms

Znowu potwierdza się fakt, że najbardziej lubisz, Czytelniku i Czytelniczko, jak dzielę się frustracjami, które dotyczą tak samo Ciebie, jak i mnie.

Po tym tekście zadzwonił do mnie mój ojciec. Zatroskany zapytał, czy mam depresję.

9. Czy Unia Europejska dyskryminuje mężczyzn?

Graffiti z dwoma kobietami na budynku

Czy dotacje oraz programy wspierające kobiety w danej branży to dyskryminacja? Współpracując z wieloma inicjatywami, które pomagały wdrożyć kobiety na rynek przesiąknięty mężczyznami, naczytałam się tony komentarzy, które sugerowały, że tak właśnie jest.

10. 5 powodów, dla których nikt Cię nie lubi na Facebooku

Pięść z rysunkiem samochodu, która uderza w twarz z rysunkiem auta. Uderzenie symbolizuje wypadek.

Advertising Agency: Terremoto Propaganda, Curitiba, Brazil

Na pewno jest tych powodów więcej, ale te pięć na początek wystarczą, aby zrozumieć swoje najgorsze grzechy w social media.

 

To w teorii Wasze ulubione teksty. W praktyce zmierzyłam jedynie, że miały one największe zasięgi. A czy Ci się podobały, to już wiesz tylko Ty.

Jednak nie jesteście tutaj tylko od święta. W pół roku stworzyliście tutaj małą społeczność, która co tydzień domaga się świeżych Wykopków (które sami zresztą współtworzycie, podsyłając mi często ciekawe linki i informacje). Chcecie wiedzieć, co w Internecie (i w mojej głowie) piszczy. W sześć miesięcy wysłaliście do mnie masę maili,  w których dzieliliście się swoimi historiami. Część z Was rzuciła studia prawnicze i zajęła się tym, co Was naprawdę interesuje. Część z Was pytała o to, jak odnaleźć się w IT lub się przebranżowić. Odpicowaliście swoje fanpage i pytaliście, co zrobić, by były jeszcze lepsze. Zaczęliście programować i dzieliliście się ze mną swoimi postępami.

Żeby za Wami nadążyć, sama byłam i jestem w ciągłym ruchu. Bo kiedy Wy się uczycie, rozwijacie, zmieniacie swoje życie, to przecież ja nie mogę stać w miejscu.

To był dobry rok, dlatego ten musi być jeszcze lepszy.

Czekam na Wasze sugestie, skargi i zażalenia. Czego było za mało, a czego za dużo? O czym lubicie, a o czym chcecie czytać? Czego na Hakierce absolutnie być nie powinno?

Do klawiatury, nie hamuj się! Krzywdy Ci nie zrobię (no, chyba, że obrazisz moje koty).

Tagged in: