Czuję się bardzo nieodpowiedzialnie siedząc właśnie w poczekalni RFSU – szwedzkiego stowarzyszenia edukatorów seksualnych. Czekam na badanie w kierunku HIV i STD. To moje pierwsze badanie w życiu.

Słyszę zawsze wymówki, że hej, mam stały związek, jesteśmy wierni i w ogóle super. Przecież nie możemy mieć HIV!

Everybody lies

No sorry, gołąbki. 175 małżeństw rozwodzi się każdego dnia tylko w Polsce. A jeżeli nawet nie zakładasz, że Twój partner czy Twoja partnerka mogą Cię okłamywać, to znasz powiedzenie, że śpiąc z jedną osobą, śpisz ze wszystkimi poprzednimi partnerami i partnerkami seksualnymi tej osoby?

A na koniec – wypadki chodzą po ludziach. Nawet jeżeli wierność możesz sobie wpisać w CV, to nic nie poradzisz na fatalny błąd pielęgniarki przy pobieraniu krwi. Zadrapania również wystawiają Twoje zdrowie na próbę. Ogólnie, łatwiej być super pechowcem niż mega szczęśliwcem.

Więc czasem rozmawiając z ludźmi naprawdę zalewa mnie podziw, że w ramach pokazania siły miłości i innych pierdół, narażają zdrowie swoje i innych przez stwierdzenie “nie potrzebuję testów”.

Be a role model!

Jeżeli nawet byłabym pewna, że zakażenie HIV jest tak prawdopodobne, jak niepokalane poczęcie (a jednak, według oficjalnej propagandy, jest przecież możliwe!) to warto w taki sposób zachęcić przyjaciół, znajomych, współpracowników czy dzieci (swoje lub cudze). Pokazać, że bezpieczny seks i edukacja seksualna są istotne, a nawet mogą być fajnym, wspólnym doświadczeniem. Bo każda osoba rozpoczynająca współżycie, powinna być odpowiedzialna i badać się regularnie. Wyniki badań powinny być jawne dla partnerek i partnerów seksualnych, Ty z kolei również nie bój się o nie zapytać! To w zupełności legitne pytanie do Twojej przygody na jedną noc czy fuck-friends o termin ostatniego badania.

Pamiętaj również, że antykoncepcja nie dotyczy tylko prewencji przed dziećmi. Prezerwatyw i rękawiczek używać powinno się również w trakcie seksu analnego, oralnego. Niezależnie czy obcujecie z osobą z penisem, czy po prostu z dildem lub inną zabawką seksualną.

Jak wygląda badanie?

Jeżeli już Cię przekonałam, to opowiem Ci więcej o tym, jak ta poczekalnia, na której siedzę, wygląda. Jestem na badaniu typu drop-in, co oznacza, że dwa razy w tygodniu określona liczba osób może wpaść do organizacji w określonych godzinach i bez umówionej wizyty oraz opłaty, przebadać się.

Ankieta

Pierwsza część to uzupełnienie ankiety. Ankieta jest anonimowa, nie podaję na niej daty, nazwiska czy peselu. Odpowiadam na pytania o ilość osób, z którymi miałam relacje intymne w przeciągu ostatniego roku (znajomość konkretnej liczby jest istotna, masz prawny obowiązek poinformować wszystkie te osoby, gdyby okazało się, że któreś badanie wypadło pozytywnie), jakie leki przyjmujesz, jaki seks uprawiasz oraz kiedy ostatnio miał miejsce seks bez zabezpieczenia. Również odpowiadasz na pytanie o to, czy jesteś osobą z penisem czy z waginą oraz z jakimi osobami uprawiasz seks.

Wywiad

Następnie wchodzisz do gabinetu i rozmawiasz z pielęgniarką. Ta sprawdza Twoją ankietę, zadaje dodatkowe pytania i na tej podstawie stwierdza, jakich badań potrzebuję. Do wyboru masz wymaz z pochwy, wymaz z odbytu, wymaz z gardła oraz pobranie krwi. W przypadku osób z penisami, wymaz pobiera się również spod napletka oraz z prącia.

Co istotne – wymazy z pochwy, odbytu czy prącia wykonujemy samodzielnie, w toalecie. Pielęgniarka odbiera od nas próbki, a następnie przystępuje do pobrania wymazu spod języka i z gardła a następnie pobiera krew.

Oczywiście to czy i jakie badania będziesz mieć przeprowadzone, zależy od Ciebie i od ankiety. Jeżeli uprawiasz tylko seks oralny, nie ma potrzeby brać wymazów z miejsc intymnych, etc.

Wyniki

Klinika zadzwoni do mnie w przeciągu 10 dni, jeżeli któreś z badań wyszło pozytywnie. Brak kontaktu oznacza, że jestem czysta, a wyniki mogę sprawdzić online. Prawdopodobnie procedura będzie różnić się w zależności od kraju i kliniki. Jak wspomniałam, swoje badania, za darmo, wykonałam w klinice RFSU w Sztokholmie, niedaleko stacji metra Medborgarplatsen. Poniżej skompletuję listę miejsc, gdzie badania możesz za darmo wykonać w Polsce.

Dlaczego się badam?

Bo zależy mi na zdrowiu – moim i osób, z którymi sypiam, a także z osobami, z którymi te osoby sypiają. Wszyscy jesteśmy dorośli, wiemy, że ogień parzy, a płyny ustrojowe przenoszą choroby. Aby cieszyć się długim i zdrowym życiem, również udanym życiem seksualnym, ostatnią rzeczą, o której marzę, to rzeżączka, chlamydia czy kiła.

Czuję się bardzo nie w porządku, że zwlekałam z kompletnym testem tyle lat. Dotychczas polegałam na wynikach krwi przy honorowym krwiodawstwie oraz na cytologii. To jednak nie jest kompletne badanie pod kątem HIV oraz chorób i infekcji przenoszonych drogą płciową.

Wiem też, że nie jestem jedyną osobą, która zwlekała z tymi badaniami, dlatego teraz truję Ci tyłek, niczym Twoja matka albo ta super wyzwolona ciotka. Idź się badaj, w imię dobrego seksu. Jeżeli nie chcesz, aby odpadł Ci nos, penis czy łechtaczka, a z majtek wylatywały motyle (w przenośni! W praktyce to naprawdę kiepski pomysł, aby trzymać jakiekolwiek stworzenia latające w bieliźnie…) to słuchaj się ciotki Hakierki! Ściągnij majtki, pobierz próbki, podwiń rękaw i pobierz krew, a potem pozwól sobie zajrzeć głęboko w gardło.

Dodam też, że osoby w takich miejscach powinny być wyedukowane seksualnie, nie powinny w żaden sposób wprowadzić Cię w zawstydzenie. To edukatorzy seksualni, nikt nie będzie oceniał wyników Twojej ankiety ani Twojej aktywności seksualnej. Jeżeli zdarzyłaby Ci się taka sytuacja, masz prawo zgłosić taką osobę – od razu lub anonimowo.

Gdzie się badać?

Badanie na HIV w Polsce można wykonać w każdym punkcie konsultacyjno-diagnostycznym (PKD) na terenie kraju. Jest bezpłatne oraz anonimowe.

Badania na STD i STI w Polsce nie są tak popularne, jak w Szwecji. Można je wykonać na NFZ w poradniach dermatologiczno-wenerologicznych na terenie całej Polski – za darmo. Również Fundacja Edukacji Społecznej prowadzi Projekt Test, w ramach którego możecie wykonać badania za darmo (głównie na terenie Warszawy). Jeżeli znacie miejsca, gdzie bezpłatnie można przebadać się pod kątem chorób wenerycznych – piszcie, zaktualizuję informacje!

woj. podlaskie

PKD, ul. Bema 2, lokal nr 11, 15-370 Białystok

woj. kujawsko-pomorskie

PKD przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej ul. Kujawska 4; 85-031 Bydgoszcz
PKD przy Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia, ul. Szosa Bydgoska 1, 87-100 Toruń

śląskie

PKD przy Poradni Terapii Uzależnień Od Substancji Psychoaktywnych i Współuzależnień ul. Zjednoczenia 10; 41-500 Chorzów
PKD przy Stowarzyszeniu MONAR Poradni Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień w Częstochowie, ul. Ogrodowa, 42-200 Częstochowa

woj. pomorskie

PKD przy Przychodni Ambulatoryjnej Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy (budynek G), ul. Smoluchowskiego 18, 80-214 Gdańsk
Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny (PKD) przy Labolatorium Analitycznym “Medica-Lab”, ul. J. Tuwima 23, 76-200 Słupsk

woj. zachodnio-pomorskie

PKD przy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych, ul Broniewskiego 12, 71-460 Szczecin

PKD przy SP ZOZ MSW, ul. Szpitalna 2, 75-720 Koszalin

woj. małopolskie

PKD przy Zakładzie Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, ul. Kopernika 19, II piętro
31-501 Kraków

woj. łódzkie
Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Laboratorium Diagnostyki przy ul. Tuszyńskiej 19 w Łodzi
woj. warmińsko-mazurskie

PKD przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej ul. Żołnierska 16 (p.15, parter); 10-561 Olsztyn
PKD przy Poradni Dermatologiczno-Wenerologicznej Szpitala Wojskowego, ul. Kościuszki 35 (gabinet. 31), 19-300 Ełk

woj. opolskie

PKD przy Szpitalu Wojewódzkim w Opolu ul. Katowicka 64, wejście od ul. Krośnego 53, 45-064 Opole

woj. wielkopolskie

Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny, ul. Mickiewicza 5/4 60-529 Poznań

woj. podkarpackie

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, ul. Wierzbowa 16, 35-310 Rzeszów

woj. mazowieckie

PKD przy Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, ul. Medyczna 19, 09-400 Płock
PKD przy Specjalistycznej Przychodni Internistycznej, Jagiellońska 34, 03-719 Warszawa
PKD przy Poradni Specjalistycznej Chmielna Express, ul. Chmielna 4, 00-117 Warszawa
PKD przy Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji, Nugat 3 02-779 Warszawa
Al. Jana Pawła II 45A przy Diagnostyce, I piętro w pawilonach (nad Ziko Apteką) Warszawa 

woj. dolnośląskie

PKD przy Lekarskiej Przychodni Specjalistycznej TRR NZOZ, ul. Podwale 74 ofic. 23.; 50-449 Wrocław
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, ul.Ogińskiego 6, 58-506 Jelenia Góra
PKD przy Oddziale Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego, ul. Batorego 4 58-300 Wałbrzych
PKD przy Wielospecjalistycznym Szpitalu SPZOZ, ul. Lubańska 11/12, 59-900 Zgorzelec

woj. lubuskie

PKD przy ALDEMED Centrum Medyczne, ul. Niepodległości 1, I piętro, pok. 110, 65-034 Zielona Góra
PKD przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej ul. Kazimierza Jagiellończyka 8B, 66-400 Gorzów Wielkopolski

woj. lubelskie

PKD przy Punkcie Pobrań Przychodni SP ZOZ MSW, ul. Spokojna 3, 20-331 Lublin

woj. świętokrzyskiePKD przy NZOZ “Nadzieja Rodzinie”, ul. Karczówkowska 36, 25-711 Kielce

Tagged in:

, , , ,