Nieważne czy nazywają Cię „humanist(k)ą”, czy sprzedajesz warzywa na targu lub uczysz dzieci plastyki. Nieważne, ile masz lat, jakie masz poglądy i ile masz kotów. Każda osoba może nauczyć się programować. Nieważne, czy Twoim celem są pieniądze, samorozwój czy stworzenie własnej strony www – oto dziesięć powodów, dla których warto kodować!

1. Nie musisz studiować, żeby dobrze zarabiać

Jeżeli myślisz, że programowanie jest zarezerwowane dla absolwentów Politechniki – popatrz na mnie – tak wygląda smutny człowiek, który zmarnował najpiękniejsze lata życia na studiowanie prawa. Mimo tego, mogę być programistką. W Internecie jest pełno bezpłatnej wiedzy (TUTAJ zobacz, gdzie za darmo nauczysz się kodować), a kursy są tańsze niż studia. I w przeciwieństwie do studiów – gwarantują pracę. Kanapki z hajsem i zaprzęg z głodnych amstaffów też.

2. A co tam, zarabiaj więcej!

Wiesz ile zarabia programista? Płace dla specjalistów IT wciąż rosną (nawet w Polsce, choć Janusze Biznesu dzielnie z tym walczą). Żadna szanująca się firma nie może istnieć bez zaplecza koderskiego – strona www, aplikacje, system funkcjonowania korporacji, bazy danych. Nie musisz bać się o brak klientów. Chyba, że nadejdzie apokalipsa zombie.

3. Ty wybierasz pracę, nie praca Ciebie

Lubisz pracę w korpo? Spoko, ale do wyboru masz też startupy – czyjś, a może własny? Programowanie daje Ci możliwości w wielu zróżnicowanych branżach albo robienia wszystkiego jednocześnie. W korpo i czyimś startupie nabierzesz doświadczenia i wiedzę, które pomogą Ci ruszyć z własnymi pomysłami!

movie: Wolf of Wall Street

movie: Wolf of Wall Street

4. Firmy będą się bić o Ciebie

Szacuje się, że do 2020 roku zapotrzebowanie na specjalistów IT będzie trzy razy większe niż ilość takich osób. Nie musisz się więc obawiać konkurencji, zawsze znajdziesz dla siebie miejsce. Nie musisz mieć eksperckiej wiedzy, wiele firm pomoże Ci się dokształcić.

5. Zakładasz firmę? Zaoszczędzisz pieniądze!

Przedsiębiorcy nie mają łatwego życia w Polsce, podatki niszczą marzenia o własnym przedsiębiorstwie. Trudno zatrudniać na początku pracowników. Programiście nie zapłacisz przecież żwirem i gruzem. Jeżeli jednak zaprogramujesz swoją stronę samodzielnie, to jest to dla Twojego przedsiębiorstwa czysty zysk!

movie: The Curious Case of Benjamin Button

6. Później się zestarzejesz

Mówi Ci coś Girls Code Fun? A słyszałeś proroctwo Zuckerberga, że za 15 lat programowanie w szkołach będzie tak normalne jak nauka pisania i czytania? Dzieci już uczą się programować, będą chłonąć to tak naturalnie i szybko, jak języki obce. Programując i będąc na bieżąco w IT, możesz zatrzymać czas jak Benjamin Button i Krzysztof Ibisz!

7. Pij drinki z palemką

Najpiękniejsze słowo funkcjonujące w branży IT to “praca zdalna”. Jest to miód dla moich uszu, kiedy wiem, że mogę spać do południa i nie być bezrobotna. Pracuj z bezludnej wyspy. Albo chociaż kołysząc się w hamaku na działce. W korpo nigdy nie wiesz, czy Twoje biuro w schowku na miotły będzie miało chociaż wywietrznik (a co dopiero okno).

Do mnie najbardziej przemówił ostatni punkt, ale dlaczego Ciebie ciągnie do IT?

Fot. Trzyoka/Reyman

Tagged in: