2
Udostępnień
Pinterest Google+

W The Sims doczekaliśmy się gender. Płeć już w niczym nie ogranicza simów.

To oznacza tylko jedno. Terlikowski już to zgłasza do prokuratury.

Nie wierzę, że nie znasz The Sims. To kilkunastoletnia seria gier, które symulują ludzkie życie. Tworząc własne lub czyjeś alter ego, możesz kraść, zdradzać, założyć rodzinę, dorobić się willi z basenem czy utopić sąsiada.

Być może, tak jak ja, wychowaliście się na tej grze. Z wypiekami na twarzy klikaliście na łóżkach „Bara Bara”, przeżywaliście, kiedy opieka społeczna zabierała Wam dziecko i spędzaliście długie godziny na robieniu wszystkich tych rzeczy, na które nie macie odwagi w prawdziwym życiu.

EA Games
EA Games

Seria nierzadko borykała się z krytyką. Nie ma tam alkoholu, narkotyków ani nawet nagości. Sam akt seksualny jest mocno ocenzurowany i pozostawia wiele dla Twojej wyobraźni. Jednak twórcy już od dawna nie mieli problemu z tym, aby pary jednopłciowe brały ślub i adoptowały dzieci.

Wciąż jednak gra silnie opierała się na tym, że simowie mają jedną z dwóch słusznych płci. Mimo, że simowie genitaliów, jako takich, nie posiadają, to dotychczas brakowało miejsca na jakiekolwiek odcienie szarości. Sim musiał być albo kobietą, albo mężczyzną. Oboje musieli być tacy w stu procentach.

Trzecia płeć

Teraz twórcy postanowili skończyć z tym żelaznym podziałem. Oddali simom pełną swobodę w wyborze ubioru, budowy ciała a nawet tembru głosu. Niski bas nie przeszkadza bujnym piersiom, a szerokie ramiona nie przeszkodzą w założeniu mini. Sim może mieć zdefiniowaną płeć lub wymieszać cechy obu i nie identyfikować się z żadną. Kobiety mogę bez oporów zakładać, dotychczas, męskie koszule, a mężczyźni pleść warkocze.

Kontrowersje

O aktualizacji w Polsce za wiele się nie mówi. Polski dystrybutor zdaje się obawiać najnowszych zmian, które z dumą głosi producent w oficjalnych, anglojęzycznych kanałach. Media religijne zdają się być bardziej na bieżąco, niż media technologiczne czy gamingowe. Ale tak to już chyba jest, że dziennikarze chrześcijańscy monitorują słowo „sex” (nawet w kontekście „płeć”) dużo uważniej niż nawet Sadek sam siebie w Brand24.

Szaleni, odważni czy głupi?

www.thesims.com/news/new-cas-update

Mam wrażenie, że ta aktualizacja powinna się pojawić już dawno, dawno temu i jej opóźnienie zrzucam raczej na potrzebę usprawnień technologicznych. Bądź, co bądź, te kombinacje wymagały dopasowania bardzo wielu zmiennych.

Jakby nie było, bardzo cieszy mnie najnowsza zmiana. Bo skoro simowie byli już wilkołakami, wampirami, kosmitami, wróżkami, duchami, czarownicami, a nawet simoroślami, to czy w końcu nie zasłużyli na to, aby móc być również sobą?

The Sims zyskało transpłciowość. Mi na usta ciśnie się inne słowo.

Wolność.

(Przed skomentowaniem skonsultuj się ze słownikiem lub Wikipedią, gdyż brak wiedzy zagraża mojemu lub Twojemu zdrowiu psychicznemu.)

Jesteś ciekaw/a zdania swoich znajomych? Udostępnij ten artykuł!

Poprzedni artykuł

Rozpiera Cię duma, że nie masz Snapchata?

Następny artykuł

Ile trwa nauka programowania?

 • Luke

  Yissss!

 • Nie ma nagości i alkoholu, bo to gra dla dzieci. I z tego samego powodu pojawia się zabawa z płcią – bo wszyscy już dawno robili głupie rzeczy, zabijali simów usuwaniem drabinek i tymczasowo zmieniali płeć kodami, by uke urodził dziecko seme. W końcu jest ta zabawa oficjalnie, a nie na kodach.

 • A mi się ciśnie na usta słowo „wypaczenie”. Wypaczenie i propagacja nienormalności na siłę. Propaganda, o której oficjalne, polskojęzyczne serwisy poświęcone grze nie raczą nas informować. Celem tego idiotyzmu jest przyzwyczajanie i oswajanie małych dzieci, których mózgi się jeszcze rozwijają do nienormalności, do wypaczenia definicji rodziny, a w konsekwencji do społeczno – moralnej anarchii. Bełkot jakich mało.

  • Wydaje mi się, że „wypaczeniem” można nazwać zamurowywanie simów w ścianach, zamykanie ich w pokojach bez drzwi, sprowadzanie do poziomu szaleństwa, do posikania się. Znam wielu graczy, którzy robili właśnie takie rzeczy 🙂 Co jest złego w trzeciej płci bo nie rozumiem?

   • homofobi dostają na hakierce szadoł bana. pa pa :3

    • Dziś 50 osób zostało zabitych w Orlando, w klubie gejowskim. Przez takiego, co pewnie myślał, że świat naprawia, oczyszcza. Najpierw są słowa a potem przechodzi to w czyny, przeraża mnie to co się dzieje do dokoła. Ban najsłuszniejszy.

 • Wow – co za zmiany! No i w porządku, w końcu każdy jest wyjątkowy w swojej unikalności 🙂

 • Jestem jak najbardziej tolerancyjna i nie prześladuję osób o odmiennej orientacji seksualnej czy transseksualistów – to ich sprawa, mają do tego prawo i szanuję ich jako ludzi, ale.. wprowadzanie trzeciej płci do gry? Nie widzę sensu.

  • Kusterkowa, dzięki Ci za Twą dobroć i nieprześladowanie ludzi. Naprawdę, to zacny wyczyn.

   • W dzisiejszym – naszpikowanym stereotypami i uprzedzeniami – świecie jest to wyczyn i umiejętność stanięcia w obronie drugiego człowieka, gdy grupa go stygmatyzuje jest godna podziwu. Więc dziękuję za komplement i pozdrawiam 🙂

 • Books My Love

  sims 4 ale ja jestem w tyle hahahah

  • A na której części się zatrzymałaś? 🙂

 • Podoba mi się to!

 • Agnieszka Krupińska

  Grałabym! 🙂

 • Eustachy Zgryzodup

  A mnie się ciśnie na usta „pranie mózgu”. Ile by się genderowscy myśliciele nie wysilali, płcie istnieją dwie. Rozumiem to, że w wyniku zaburzeń rozwoju płodu może się zdarzyć, że płeć mózgu i płeć ciała człowieka są różne. Rozumiem też, że taka osoba męczy się w ciele o „nie swojej” płci i chce zmienić swoje ciało, tak aby mu/jej odpowiadało. Natomiast można być albo mężczyzną w ciele kobiety, albo kobietą w ciele mężczyzny. Jeżeli ktoś się czuje w 1/3 mężczyzną, w 1/3 kobietą i w 1/3 pingwinem, to znaczy, że powinien zgłosić się do psychiatry. Dodatkowo tak przemycany genderyzm sugeruje dzieciom grającym w simsy, że w sumie płciowość jest uznaniowa i nie ma różnic pomiędzy kobietami i mężczyznami. Z płcią (umysłową) człowiek się rodzi i jej nie zmieni, a twierdzenie, że kobiety i mężczyźni różnią się wyłącznie narządami rozrodczymi świadczy o braku jakichkolwiek zdolności obserwacyjnych.

  • and the shadow ban goes to…
   pa pa

 • Eustachy Zgryzodup

  Miałem nadzieję na ciekawą dyskusję, ale widać jedynym argumentem jak masz jest banowanie. Pozdrawiam 🙂

  • Eustachy, nie jestem misjonarką by nawracać każdą osobę, która się nie zna, ale się wypowie. Jeżeli nie stać Cię na minimum lektury, empatii czy zwykłej uprzejmości w postaci nie obrażaniu ludzi, o których nic nie wiesz – nie mamy o czym dyskutować.

   • Eustachy Zgryzodup

    A w jaki sposób i kogo obraziłem? Bo napisałem, że jak ktoś ma problemy z tożsamością płciową to powinien zgłosić się do psychiatry? Jeżeli powiem komuś z bólem brzucha, żeby poszedł do gastrologa, to go obrażam?

    • Osoby w trakcie tranzycji udają się do wielu lekarzy, którzy diagnozują transseksualizm. Nie zmienia to faktu, że możesz czuć się kobietą czy mężczyzną w inny sposób niż osoba z innej kultury. Np. w Polsce kobiety noszą spodnie, mężczyźni biżuterie. Mamy różne budowy ciała, ton głosu i charakter, stereotypowo bardziej lub mniej odpowiedni do swojej płci. Aktualizacja odeszła od sztywnych ram, pozwala założyć Ci męską koszulę mimo piersi. I pozwala też tworzyć osoby transpłciowe, które, czy chcesz czy nie, istnieją, mają się dobrze i są wspaniałymi ludźmi, którym tacy jak Ty robią z życia piekło. I może ta gra nauczy dzieci tego, że ludzie są różni, ale to niczego nie zmienia. I przyszłe pokolenie nie będzie miało potrzeby komentować każdej rzeczy, która przerasta własne (mniej lub bardziej wąskie) horyzonty.

     • Eustachy Zgryzodup

      Oho, szybko zabrałaś się do oceniania mnie. Pewnie jeszcze myślisz, że jestem zwolennikiem wieszania gejów, a nad łóżkiem mam portret Terlikowskiego? Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora, nieładnie. Nie przeszkadza mi to, że kobieta może włożyć męską koszulę, a facet szpilki. Nie przeszkadza mi to, że facet z brodą w sukience wychodzi na scenę i śpiewa na Eurowizji. Przeszkadza mi gloryfikowanie inności, podejście „im dziwniejsze tym fajniejsze”. Jeżeli na scenę by wyjechał rudy murzyn, gej, żyd na wózku, który nie umiałby śpiewać, to wygrałby w imię poprawności politycznej.
      Przeszkadza mi też przemycanie w grze dla dzieci ideologii, która usilnie próbuje zatrzeć granice pomiędzy płciami. Ofiarami takiego myślenia padła np. para z Kanady która postanowiła nie wpisywać płci w akcie urodzenia, bo „dziecko samo sobie wybierze jak dorośnie”.

 • Katie S

  Wiem ze zaraz zostane zjechana przez autora i zapewne zbanowana, tak jak moj poprzednik(za co? Za wyrazenie pogladow 😉 ), ale takie cos nie powinno miec miejsca w grze dla dzieci, a pomiedzy kobieta i mezczyzna SA roznice. I tak, dla mnie transeksualizm to choroba, a nie cos normalnego, nie wazne jak wspaniali nie byliby to ludzie( a sa wspaniali dlatego, ze zmienili plec… god).
  Pozdrawiam, z gory dziekuje za bana i czekam az autorowi/autorce poleci piana z pyska 😉 peace!

  • Finity

   piana to chyba tobie z pyska leci, kochanie