Bękarty to dzieci, które dziwnym trafem bardzo polubił przemysł filmowy i książkowy. Ich pasma upokorzeń i wzlotów śledzą miliony na całym świecie, kiedy to ten sam świat nie rozumie, czemu nieślubne dzieci miały kiedyś słabą renomę.

Nieślubne dzieci przez wieki okryte były hańbą, jaką naznaczyć ich mieli rodzice stroniący od ożenku. Niestety, zamiast egzekwować grzechy niewierności na rodzicach, obrywało się dzieciom. Zależnie od kultury, nie mogły liczyć na szereg przywilejów, ale również praw. Pomijając kwestie dziedziczenia, to często nie mogły nawet korzystać z edukacji. Bękarty były traktowane jako ludzie gorszej kategorii. Dzisiaj nie wiem, o co przez wieki bito pianę, związki nieformalne są dość popularne, a brak ślubu gorszy tylko Twoją sąsiadkę i jej księdza. Dziś prawo nie stoi przeciwko dzieciom, których ojcowie niechętnie zajmowali się opieką, choć wciąż na pewno nie jest łatwo być samotną matką bez alimentów.

Bękarty mają jednak prawo w końcu pokazać światu środkowy palec, bo część dzieci z nieprawego łoża stało się ikonami popkultury czy nauki. Jakie więc do dziś są znane dzieci rodziców, o których gawiedź wiedziała zbyt wiele?

Milagros

Foto-Muneca-Brava-01

Rozpocznę dość ckliwym przypomnieniem lat ’90 i opery mydlanej, która zaznajomiła małą hakierkę z pojęciem “bękart”. Nie wypadało wtedy nie oglądać w telewizji argentyńskiej telenoweli, w której występowała chrześcijańska chłopczyca Cholito, która z upodobaniem była pochłaniania przez ogromne usta swojego… brata, Ivo (który okazał się jednak kolejnym bękartem).  Ale kto by się tym przejmował, kiedy mamy Grę o Tron? Mimo baraszkowania z bliższą lub dalszą rodziną, Milagros była sierotą pracującą jako sprzątaczka u własnego ojca, kiedy to jej przyrodnie rodzeństwo z poprawnym aktem urodzenia pławiło się w luksusach. Telenowele to chyba w ogóle lubują się w kazirodczych i bękarcich skandalach.

Jon Snow

A skoro o Grze o Tron mowa, to trudno nie wspomnieć najbardziej pożądanego bękarta, który nic nie wie. Jona przywiózł po wojnie (Prawie)bezgłowy Ned Stark do swojej żony, która przez większość krótkiego życia Starków w Winterfell, sprawiała aby Jon cierpiał za igraszki męża. Lady Stone Heart serce kamieniało już przed słynnymi godami.

Leonardo Da Vinci

Leonardo-da-vinci-and-creative-thinking

Jego ojciec, ser Pierre, był prawnikiem, który zbałamucił chłopkę i matkę Leosia. Brak ożenku z nią sprawiło, że życie ówczesnego geniusza również było dość upierdliwe. Nie miał nazwiska i nie mógł studiować na uniwersytecie. Dzięki, Pierre.

Jezus Chrystus

potatojesus

Poza ukrzyżowaniem i powyższym odrestaurowanym portretem, to jakoś szczególnie z powodu bycia bękartem nie ubolewał. Józef z pokorą znosił fakt, że Marii wpadło się z facetem z Nieba. No big deal.

Ted Bundy

Cóż, nieważne jak, ważne żeby mówili. Ted Bundy, pomijając jego zamiłowanie do nieożywionej części świata, zdobył niebywałą popularność i również jest dzieckiem, którego pochodzenie jest trudne do zdefiniowania. Życie zakończył na krześle elektrycznym, więc narobił reszcie całkiem przyzwoitych bękartów zły PR.

Syn papieża

No dobra, jak się urodził to jeszcze kardynała. Mowa o Cezarze Borgii, który był synem papieskiej kochanki. W tej rodzinie było na tyle ciekawie, że również powstał o tym serial, który w końcu chyba muszę obejrzeć. Warto?